Jak sobie radzić TU i Teraz

PORADNIK KONSTRUKTYWNEGO SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU

1.  Chroń siebie i wspieraj innych. Pomoc innym w potrzebie może przynieść korzyści  osobie otrzymującej wsparcie, a także osobie pomagającej.

2. Znajdź możliwość dzielenia się pozytywnymi i pełnymi nadziei opowieściami oraz pozytywnymi zdjęciami od innych ludzi, którzy doświadczyli COVID- 19. Na przykład historie osób, które wyzdrowiały lub, które wspierały bliskie osoby i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

3. Zadbaj o siebie. Spróbuj użyć pomocnych strategii radzenia sobie, takich jak zapewnienie wystarczającej ilości snu i odpoczynku. Dotleniaj się, angażuj w fizyczne aktywności, np. spacer do lasu.

4. Szukaj aktualnych informacji o określonych porach w ciągu dnia, lub dwa razy dziennie. Ciągłe przeszukiwanie wiadomości może spowodować, że będziesz w ciągłym lęku.

5. Poznaj fakty, nie plotki i dezinformacje. Zbieraj informacje ze strony internetowej WHO i platform lokalnych władz ds. zdrowia. Fakty mogą pomóc zminimalizować obawy.

6. Minimalizuj oglądanie, czytanie lub słuchanie wiadomości, które wywołują strach lub niepokój; szukaj informacji z zaufanych źródeł, przede wszystkim takich, które pomogą Ci podjąć praktyczne kroki w celu ochrony siebie i swoich bliskich.

7. Racjonalne podejście do tematu i zastosowanie środków ostrożności pomoże nam przetrwać ten okres.

Zamień Niepokój Na Spokój 🙂

 
Opracowała: Alicja Hyra
Tekst został opracowany w oparciu o materiały źródłowe ze strony internetowej Polskiego Towarzystwa DBT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *